Nadchodzi Joomla! 4, czego możemy się spodziewać

Joomla 4 zbliża się wielkimi krokami, choć nie ma jeszcze podanej oficjalnej daty premiery stabilnej wersji. Natomiast już teraz możemy testować CMS w wersji alfa sygnowany numer 12 i jest to najprawdopodobniej ostatnia alfa, kolejne wersji powinny otrzymać już status bety. Poniżej znajdziecie trochę informacji na temat najważniejszych zmian i nowości, które pojawią się w najnowszym i tak długo wyczekiwanym wydaniu Joomli.

Joomla 4 zapowiedź nowej wersji systemu CMS

Joomla 4 z nowym panelem administracyjnym

Już od momentu zalogowania się do panelu administracyjnego naszym oczom ukaże się całkowicie przebudowany panel, który sprawia wrażenie bardziej intuicyjnego w stosunku do tego, który znamy z wersji trzeciej. Czy tak jest to już każdy będzie musiał ocenić sam. Naszym zdaniem ma on spory potencjał, jeżeli chodzi o dostosowanie go do swoich potrzeb czy też potrzeb klienta.

Nowy panel administracyjny w Joomla 4

 

Nowy manager mediów

W Joomla 4 otrzymamy całkiem funkcjonalny manager do zarządzania mediami na stronie. Dzięki wprowadzonym usprawnieniom będziemy mogli z poziomu CMSa przyciąć grafikę, obrócić czy zmienić nazwę pliku. Nie są to może jakieś rewolucyjne funkcjonalności, ale na pewno eliminują potrzebę instalacji dodatkowych rozszerzeń i ułatwiają pracę z plikami graficznymi.

Edycja grafiki w nowej Joomla 4

 

Jakie jeszcze zmiany wprowadzono w Joomla 4

  • Usunięto jQuery - ma to na celu wyeliminowanie konfliktów z innymi bibliotekami, jak również skrócenie czasu ładowania strony.
  • Uproszczony kod - to coś, co powinno najbardziej ucieszyć programistów tworzących strony oparte o CMS Joomla! Nowa Joomla wykorzystywać będzie m.in. znany i lubiany framework CSS Boostrap 4.
  • Poprawione bezpieczeństwo - Nowe zabezpieczenia takie jak Przygotowane instrukcje SQL
  • Szablony e-mail - Dzięki obsłudze HTML będzie można w pełni dostosować wygląd wiadomości wysyłanych przez naszą stronę do użytkowników.
  • Dostępność dla osób niepełnosprawnych - Tworząc nowoczesne i funkcjonalne strony musimy pamiętać o osobach niepełnosprawnych, które będą korzystać z naszych stron. Joomla i w tej kwestii spisała się bardzo dobrze, panel administracyjny Joomla 4 jest zgodny z WCAG 2.0 i posiada poziom zgodności AA.

 

Przeczytaj również: Jak dodać pop-up do Joomla! 3

 

Joomla 4 wymagania

Poniżej minimalne wygania jakie powinien spełnić serwer aby instalacja Joomla 4 była możliwa.

  • PHP 7.2
  • MySQL 5.6
  • PostgreSQL 11.0

 

Kiedy stabilna wersja Joomla 4

Konkretna data wypuszczenia najnowszej wersji Joomli nie została jeszcze ogłoszona, jedyne informacje, jakie widnieją na oficjalnej stronie to początek 2020 roku. Jednak i te informacje trzeba traktować z mocną rezerwą, ponieważ na tej samej stronie możemy przeczytać, że wersja beta miała zostać wypuszczona w listopadzie 2019 roku. Nie pozostaje nam nic innego jak uzbroić się w cierpliwość i wyczekiwać nowej wersji.

 

[UPDATE: 05.05.2020]


Z informacji zamieszczonych na oficjalnej stronie możemy dowiedzieć się, że w maju ma pojawić się Beta wersji Joomla 4.

 

[UPDATE: 30.05.2020]


Pierwsza beta Joomla! 4 została udostępniona. Możecie ją pobrać tu

 

Zobacz również: Darmowe rozszerzenia do Joomla! od BP Extensions