Dodatek System - Wyróżnienie, czym on jest i komu on potrzebny?

Zapewne niejedna osoba trafiła w Joomla na dodatek System - Wyróżnienie. Czym on jest i tak właściwie, z jakiego powodu znajduje się w systemie Joomla?

Dodatek System - Wyróżnienie, czym on jest i komu on potrzebny?

Dodatek ten istnieje w Joomla od bardzo dawna, ale właściwie niewiele osób wie, czym on jest i jak działa. Nie ma zbytnio oficjalnego wytłumaczenia, po co on i czemu jest dołączany od tak dawna do Joomla. Poniżej mała analiza.

 

Czym jest dodatek System - Wyróżnienie?

Najprostsze wyjaśnienie to, że dodatek ten służy do podkreślania wybranych fraz w komponencie (nie tylko komponencie Artykuły). Przy domyślnej instalacji Joomla jego działanie można zaobserwować tylko na liście wyników wyszukiwania. Podkreśli on wyszukiwaną frazę w wstępie danego wyniku wyszukiwania. Oczywiście, jeśli w szablonie taki styl został zaprojektowany.

 

Czy jest on potrzebny?

W większości wypadków nie. Jeśli nie posiadasz na swojej stronie wyszukiwarki, dodatek ten jedynie zużywa cenne zasoby (mikroskopijne, ale jednak) i choć wyłączenie go nie przyspieszy strony do prędkości światła, czemu mamy męczyć naszą cenną stronę? :D Nawet jeśli posiadasz wyszukiwarkę, ale nie zależy Ci na podkreśleniu szukanej frazy, też możesz spokojnie wyłączyć ten dodatek.

 

Wiedza bezużyteczna czyli jak wykorzystać go w praktyce?

Jeśli ktoś przygotowuje rozszerzenie lub chce w obecnym już podkreślać konkretne frazy, korzystając z funkcji tego dodatku, to przyjmuje on parametry w adresie pod zmienną highlight w formie zakodowanej base64 tablicy JSON. Czyli jeśli chcemy, by w komponencie podkreślone zostało słowo Joomla, musimy zakodować ten oto ciąg znaków ["joomla"] base64 i wrzucić w adres, z jakiego przeglądana będzie taka podstrona. Tak przygotowany adres wyglądał by następującohttp://www.example.com/useless-knowledge?highlight=WyJqb29tbGEiXQ==. Można też bezpośrednio wykorzystać do tego skrypt javascript przygotowany dla tego pluginu. Kod potrzebny do użycia skryptu można znaleźć tutaj.

 

Zobacz również: Darmowe rozszerzenia do Joomla! od BP Extensions