Dlaczego warto zaktualizować CMS Joomla! 1.5

W tym wpisie dowiecie się, po co potrzebna jest aktualizacja Joomla, jak może to usprawnić pracę oraz zabezpieczyć przed przykrymi niespodziankami. W skrócie 7 powodów, dla których warto zaktualizować Joomla do wersji 3.

Dlaczego warto zaktualizować CMS Joomla! 1.5


Bezpieczeństwo

Głównym argumentem, który przemawia za aktualizacją CMS Joomla!, szczególnie w wersji 1.5, jest bezpieczeństwo, a właściwie jego brak. Joomla 1.5 od kwietnia 2012 nie jest już dłużej wspierana, co oznacza, że nie pojawiają się nowe aktualizacje, przez co jest bardziej podatna na ataki hakerów, którzy znajdując lukę w oprogramowaniu, mogą zaatakować sporą ilość stron. Brak wsparcia samego systemu wiąże się również z brakiem nowych aktualizacji rozszerzeń, które również mogą umożliwić atak na stronę. Konsekwencje takich ataków mogą być bardzo odczuwalne, ponieważ jeżeli nasza strona jest odwiedzana przez dużą ilość klientów i Ci pewnego razu zobaczą informację że strona została zablokowana,, ponieważ za jej pośrednictwem rozsyłany jest SPAM lub zawiera wirusa. Klient może bardzo szybko stracić zaufanie, a dla firmy wiązać się to będzie ze stratami finansowymi.

Wydajność Joomla

W Joomla 3 znacznie poprawiono obsługę cache, dzięki temu w wielu wypadkach strona działać będzie szybciej niż na Joomla 1.5 lub co najmniej tak samo przy większej ilości funkcjonalności.

Nowe funkcjonalności w Joomla 3

Nowa wersja Joomla to także nowe możliwości. Joomla 3 w porównaniu z wcześniejszymi wersjami posiada kilka nowych funkcji, ułatwiających i przyśpieszających pracę. Oto kilka z nich:

  • uproszczona 3 stopniowa instalacja
  • responsywny panel administracyjny
  • można korzystać z baz PostageSQL
  • wbudowany instalator dodatków
  • ulepszona wyszukiwarka indeksująca
  • wbudowany instalator języków
  • uaktualniony edytor treści TinyMCE
  • poprawione kwestie związane z SEO
  • wersjonowanie artykułów

Responsywny panel administracyjny

Najnowsza wersja systemu wyposażona jest w pełni responsywny panel administracyjny, dzięki czemu aktualizacja treści na stronie będzie bardzo łatwa, nawet gdy nie będziemy mieli dostępu do komputera, wystarczy smartfon lub tablet z dostępem do Internetu i już możemy zacząć tworzyć nowe treści na naszym blogu, stronie firmowej czy serwisie informacyjnym.

Lepsze zarządzanie treścią w CMS Joomla

Joomla 3 jest jednym z nielicznych otwartych systemów zarządzania treścią posiadających wersjonowanie artykułów. Dzięki temu, jeśli zapiszemy artykuł z błędami i będziemy chcieli przywrócić jego poprzednią poprawną wersję, jest to prostsze i znacznie szybsze niż przepisywanie go od nowa. Dodatkowo każdy z artykułów może posiadać tak,i co znacznie upraszcza zachowanie porządku przy dużej ilości artykułów, a także posiada pewną wartość SEO.

Lepsza obsługa wielojęzyczności

CMS w wersji 3 posiada wbudowaną wielojęzyczność, dzięki czemu nie ma już potrzeby instalowania dodatkowych pluginów, które to umożliwiały, dodatkowo jest to znacznie prostsze dzięki wbudowanemu instalatorowi. Samo tworzenie nowych treści w innym języku sprowadza się do wybrania języka oraz odpowiedniej kategorii. Tworzenie wielojęzycznych stron nigdy nie było tak łatwe.

Możliwość szybkiej aktualizacji

Aby nasza strona była bezpieczna, musimy zadbać aby system oraz pluginy były stale aktualizowane. W Joomla 1.5 wymagało to od nas śledzenie oficjalnej strony i pobierania z niej nowych aktualizacji. Dodatkowo trzeba było sprawdzać strony twórców dodatków, czy nie pojawiły się uaktualnienia. W trzeciej odsłonie naszego ulubionego CMS'a system robi to za nas dodatkowo jesteśmy informowani, gdy pojawią nowe aktualizacje systemu oraz dodatków, komunikat pojawia się zaraz po zalogowaniu, sama proces jest banalny, ponieważ sprowadza się w zasadzie do jednego kliknięcia potwierdzającego chęć aktualizacji Joomla i zainstalowanych dodatków.